پنجشنبه 11 مرداد 1397  10:32 ق.ظ

وکالت

مقدمه
اگر نظام آفرینش را با دقت بررسی كنیم در می یابیم كه خدا جهان را بر اساس حركت و كار قرار داده و سیر تكاملی موجودات را بر این پایه استوار فرموده است . از ذره تا خورشید هر یك از موجودات كوچك و بزرگ اگر از فعالیت و كار باز ایستند به مقدار خویش به گوشه یی از این نظام بزرگ لطمه می زنند ، و در سیر تكاملی خود نیز وقفه و خلل ایجاد می كنند.

انسان نیز جزیی از این جهان است و در چنین صحنه پر تلاشی نباید بیكار بماند ، زیرا دور از خرد و انصاف است كه موجودی از فعالیتها و حركتهای دیگر موجودات بهره بگیرد و خود بهره ندهد و سر بار یگران باشد . و نیز می دانیم كه دستیابی به پیشرفتهای معنوی و مادی با حركت و كار و كوشش امكان پذیر است ؛ و آنكه تن به كار نمی دهد و از رنج كار می پرهیزد و خود را از رسیدن به كمال باز می دارد .

دیانت پاك اسلام كه قوانین آن به زیر بنای محكم و ریشه دار فطرت بنا شده ، و مقرراتش خواسته ها و كششها ی فطری و نهادی انسان را در بر دارد به « كار » ارج می نهد و بر خلاف برخی از ادیان پیروان خود را به كار وا می دارد و گوشه گیری را ناروا می شمارد .

در اخبار پیشوایان اسلام آمده است : « ایّاكَ و الْكَسَل …. » . ( از كسالت و سستی بپرهیزید ) .
چرا كه انسان باید در این جهان زندگی كند و برای زندگی نیز ناگزیر از كار كردن است . شخصیت و سر بلندی در سایه زحمت و كار به دست می آید و آن كه می خواهد در اجتماع مفید باشد باید كار كند . تنها با شركت فعالانه در اجتماع و با تلاش و كوشش شخصیت واقعی هر كس شكل می گیرد و اثبات می شود .جوانان باید بدانند بیكاری ضربه بزرگی به شخصیت و آبروی اجتماعی آنان می زند ؛ و كار و اشتغال موقعیتی برتر همراه با احترام به آنان می بخشد و آنان را آزاد و بلند طبع ، مستقل و سربلند بار می آورد .

تاریخچه شغل وكالت
فن وكالت از زمـانی پدید آمده كه افـراد از استعمال زور جهت حل اخـتلاف خود صـرف نظر كرده اند.
وكیل دادگستری یك عضو مستقل در مجموعه خدمات قضائی است . وكیل به كار آزاد ، اشتغال دارد و نوع فعالیت او با فعالیت اصناف متفاوت است . وكیل دادگستری اشتغال به مشاوره و وكالت مستقل در تمام زمینه های حقوقی دارد .

وكالت یكی از نهادهای حقوقی قدیمی است كه سابقه تاریخی طولانی دارد و نمی توان آن را در نقطه ای خاص از تاریخ بشر متوقف كرد و به نظر می رسد كه بنای عقلا در نخستین جوامع متمدن بشر پایه گذاری آن باشد . در این میان وكالت دعاوی -كه بخشی از انواع وكالت است – در یونان رواج داشته و حتی می توان ان را یكی از موجبات رشد منطقی و حتی فلسفه در آنجا دانست . وكالت دعاوی در رم قدیم نیز بصورت فن ظریفی در آمده بود و رواج كامل داشت و مردم برای اثبات و احراز حقوق خود در دادگاه به كسانی كه از قدرت بیان و استدلال بهرمند بودند و از قانون اطلاع داشتند وكالت می دادند تا در دادگاهها و در مقابل حاكمان از حقوق آنها دفاع كنند .

 ، مورد قبول شارع مقدس قرار گرفته و در سنت مواردی از آن دیده می شود .
در قوانین سابق ایران – كه هنوز برخی از آنها به قوت خود باقی می باشد – نیز وكالت در متون مختلفی كه در فقه جایز شمرده شده ، جایز و رواج داشته است و در دعاوی با محدودیتهایی پذیرفته می شده و قانونی بوده است . دلیل این محدودیتها در وكالت دعاوی ، آن بوده كه وكالت در محاكم مانند حرفه ی پزشكی و دارو سازی و امثال آنها از جایگاه والایی برخوردار بوده و هست و باید صلاحیت شاغلین به آن احراز شود .

مفهوم شغل وكالت
هر فردی در چهار چوب قانون حق دارد در هر زمینه از حقوق ، از خدمات وكیل مورد انتخاب خود بهره مند گردد . هر شخصی می تواند چه برای دریافت مشاوره ، چه در برابر دادگاهها ، چه در داوری و چه در برابر سایر ارگانها و مقامات ، وكیل دادگستری را به اختیار خود تعیین نماید .
بنابراین با صرف قانون گذاری تمام كارها درست نمی شود . قانون می تواند نه فقط به وسیله قانون شكنان كه قانون را رعایت نمی كنند ؛ مورد تجاوز قرار گیرد ، بلكه به گفته « اشـترن stern » این یك واقعیت ابدی است .

در جایی كه بشر مراحل احـقاق حـق را تعقـیت می كند ، اشتباهاتی نیز پیش خواهد آمد و ممكن است سهواً بی عدالتی هایی بوجود آید . به این دلیل یكی از اصول ابتدایی حكومت قانونی این است كه حكومت شغل وكالت را به رسمیت بشناسد وكیل را در مقابل هر شخصیتی مورد حمایت قرار دهد .

وكالت و اهمیت آن در جوامع امروزی
تمام روابط حقوقی مردم را طی فورمولها و موارد قانونی نمی توان پیش بینی نمود . هر موردی كه متن قانونی وجود داشته باشد به خودی خود حل اختلاف را نمی یابد ، بلكه احتیاج به نظر یك نفر قاضی دارد و اوست كه باید قانون را با حقیقت وفق دهد ؛ با وجدانترین مدعیان در موردی كه اخلاق و وجدان یا منافع شخصی وی اصطكاك پیدا می كند ؛ از آن چشم پوشی می كنند ، هر جا كه یك قاضی وجود دارد وجود یك وكیل ضروری است .

علاوه بر آنچه گفته شد مداخله وكلا در دعاوی از نظر روان شناسی تاثیر عمیقی دارد . ضرب المثلی است كه می گوید « خداوند عالم با وجود آنكه از امور اشكار و نهان مطلع است ، معذلك میان خود و مخلوقش واسطه هایی قرار داده است . » این ضرب المثل می فهماند كه مخلوق برای بر آورده شـدن حاجـات خویـش باید مقـدسین را بین خـود و خـدا واسطه قـرار دهد ؛ پـس چگونه یك نفر قاضی كه از حـقایق امور اطلاعی ندارد ؛ می تواند بی واسـطه با مـردم عوام مواجه گردد ؟
اصحاب دعوی به شخصی كه مانند خودشان دلسوز و با حسن ظن و خوشروئی گفته هایشان را استماع كند و محرم رازهایشان باشد ، احتیاج دارند .

« اِگسو Aguesseaa » در مورد قداست شغل وكالت سخن زیبایی دارد و با بیانی غیر صریح می گوید : كه هر كسی نمی تواند عهده دار شغل وكالت باشد و این به خاطر محدودیتهایی است كه این شغل برای صاحب خود ایجاد می كند .
اومی گوید : « وكالت همانقدر قدیم است كه قضاوت و همان اندازه نجیب است كه پرهیزگاری و تقوا و هان قدر وجودش لازم است كه عدالت … » . « وكیل با وجود آن همه قید و بند اخلاقی و مقررات انضباظی همیشه از استقلال خود خرسند و راضی بود كه با رعایت آن مقررات در حفظ و استقلال خود ، استقلالش از تمام مشاغل آزاد دیگر زیادتر است . »

به هر حال امروزه ، حضور وكیل در دادگاهها را امری اجباری دانسته اند ولو خود متهم به آن مایل نباشد . با توجه به این امر ؛ اگر دلیل نقلی فقها بر رجحان دخالت وكیل دعاوی هم وجود نداشت ، باز حفظ مصالح عامه و اجرای عدالت اجتماعی و امنیت قضائی اقتضا داشت كه دخالت وكیل را در دعاوی و خصومات ، مخصوصا در دعاوی كیفری كه مسئله دماء و سلب آزادی است ؛ ضروری و رایج بدانیم .

نیاز مردم به وكیل نیازی اساسی
كشور قانونمند ما از مدتها پیش تقریبا روابط زندگی مردم را به طور رسمی در چارچوب های قانونی قرار داده است . برای مردم خیلی از مواد قانونی كاملا نا آشنا هستند .
آنها بدون استفاده از كمك حقوقی نمی توانند این قوانین را رعایت كنند . به این ترتیب یك شهروند وابسته است به افرادی كه این متون را بشناسند تا به او بگویند كه حقوقش چیست و تا كجا این حقوق ادامه داشته و به كجا ختم می شود . برای این امر توانایی تخصصی لازم است كه ممكن است در بسیاری از مشاغل یافت شود ، ولی تنها توانایی كافی نیست ،

مردم لازم دارند كه مشاورین و وكلای حقوقی داشته باشند كه در خیلی از موقعیت ها بدون هیچ محدودیتی به او اعتماد كنند و از او مطمئن باشند كه كاملا غیروابسته است و البته با رعایت ، قانون فقط سعی در احقاق حق موكل خود خواهد نمود .

بنا براین وكلا باید یك سری خصوصیات داشته باشند كه شایسته اعتماد مردم گردند :
۱- وكیل باید ظاهرا مردی متین و موقر باشد . قدما مایل بودند كه وكیلشان فردی ۵۰ ساله باشد یا لا اقل قیافه ی ظاهری او مانند مرد ۵۰ ساله ای بنماید .
۲- چه در قدیم و چه امروزه وكیل نمی تواند در خانه ی اجاره ای سكونت داشته باشد و از هر نوع تبلیغات صریح و ضمنی باید خود داری كند .

۳- وكیل در مراودات و معاشرتهای خود محدود است تا ۱۵الی ۲۰ سال پیش حتی وكیل نمی توانست كسی را جز موكل خویش در منزلش بپذیرد یا در دفتر كار دلالان حضور پیدا كند یا با كسی جز همكاران یا افراد صنف خویش رفت و آمد نماید .
و سایر خصوصیاتی كه انسانی كه لایق اعتماد مردم است باید داشته باشد كه در این مبحث كلام
ذكر تمام آنها نمی گنجد و فقط باید به این نتیجه رسید كه وكیل عمر خودر اباید صرف مردم كند و كمتر به خود توجهی داشته باشد و این نشانی است بر محدودیتهایی كه شغل وكالت برای صاحب خود ایجاد می كند .

با این همه گاه سوءظن هایی راجع به وكلا وجود دارد . این سوء ظن نسبت به وكلا در درجه اول با كسانی است كه هرگز با وكیل تماس نداشته اند . اگر از پرسش شوندگان راجع به دلایل انتقاد آنها از وكلا پرسیده شود ، این افراد یقینا در درجه اول جوابی را كه « میشاگوتمن Micha Guttmann » در مـوارد دیگری داده بود ، خواهـند داد:« كه خدا را شكر می كنـیم كه ما تا به حـال با وكیل دادگـستری سـرو كار نداـشته ایم ولی ما به طور متواتر بدگویی از آنها را می شنویم .»

مصاحبه شماره ۱:
۱- رشته تحصیلی شما چه بود و از چه طریق وارد این رشته دانشگاهی شدید؟
ج: من در شاخه نظری ، رشته علوم انسانی تحصیل كردم و در سال ۱۳۸۰ با شركت در كنكور سراسری در همین رشته و قبولی در دانشگاه وارد این رشته ی دانشگاهی یعنی وكالت شدم .
۲- لطفا شغل خود را تعریف كنید ؟

ج: وكالت واژه ای فرانسوی است و از دیدگاه من یعنی رعایت عدل و داد و رساندن حق انسان مظلوم . اگر چـه كه در جامعه امـروزی ما فقط از عدل و داد سـخن می گوئـیم و عمـل به آن دیـده نمی شود .

۳- در مورد محیط كار خود توضیحاتی بدهید ؟
ج: من هنوز وارد بازار كار نشده ام و قصد ندارم به این زودی وارد بازار كار شوم ، من قصد ادامه تحصیل دارم . اما وكالت و شغل وكیلی از عمده شغلهایی است كه در آن از محیط آرام و ساكت خبری نیست . چرا كه یك وكیل نمی داند كه در یك لحظه ی خاص با چه كسانی و چه برخوردهایی رو به رو می شود .
۴- ابزار مورد نیاز برای شغل وكالت چیست ؟
ج: باید بگویم یك وكیل بایداز بینش زیاد و منطق قوی و بهره ی هوشی بالایی برخوردار باشد تا قدرت تجزیه و تحلیل مسائلی كه با آنها رو به رو می شود را داشته باشد تا همواره حق به حق دار برسد .
۵- از نظر شما ویژگی های جسمی ، روانی و شخصیتی جهت انجام این كار چیست ؟
ج: از نظر من یك وكیل باید صبور و شكیبا باشد و خیلی زود عصبانی نشود چرا كه در غیر این صورت هیچ گاه یك وكیل خوب نخواهد بود .

۶- اتحادیه ها ، انجمن ها و تشكیلات حرفه ای وابسته به شغل وكالت چیست ؟
ج: شوراههای حل اختلاف – دادگاهها و قوه قضائیه از جمله مهم ترین آنهایند .
۷- اهمیت شغل وكالت در حد است ؟
ج: مسلما از اهمیت والایی برخوردار است چرا كه در صورت حذف این شغل دیری نمی پاید كه هرج و مرج جامعه را فرا می گیرد و همواره ثروتمندان و قدرتمنـدان بر فقرا و مظـلومان چیره می شوند .


  • آخرین ویرایش:پنجشنبه 11 مرداد 1397
نظرات()   
   
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات